+420 702 100 800
Přeskočit navigační odkazyÚvodní stránka > Služby > Stavební a energetické služby

Stavební a energetické služby

Stavební a energetické služby

(3) Zajištění pasportu budovy a průkazu energetické náročnosti budovy (PENB)

Pokud prodáváte nebo pronajímáte dům, jeho část nebo byt, podle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, musíte zpracovat a ke smlouvě přiložit průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Průkaz se vyžaduje také u novostaveb a rekonstrukcí, jestliže renovujete více než 25 % obálky budovy, čímž se myslí fasáda, okna nebo střecha.

PENB nepotřebujete u prodeje a pronájmu objektů pro rodinnou rekreaci a u průmyslových a zemědělských objektů.

PENB je standardizované hodnocení energetické náročnosti budovy z hlediska stavebních konstrukcí a všech energií, které do budovy vstupují (vytápění, ohřev, osvětlení). Výsledkem měření je množství spotřebované energie přepočítané na 1 m2 podlahové plochy a zařazení bytu či budovy do jedné z kategorií A až G.

Zpracování PENB vychází z výkresové dokumentace budovy. Když ji nenajdete doma, zkuste se zeptat na místním stavebním úřadě: jejich archivy jsou plné nejrůznějších pokladů. Stavební dokumentaci vřele uvítá i kupující, který bude s velkou pravděpodobností provádět nějaké stavební úpravy.

Pokud projektovou dokumentaci neseženete, musíte zpracovateli PENB připravit alespoň náhradní podklady. Většinou postačí zjednodušené zaměření obálky budovy, jehož výstupem je pracovní náčrt. Nemá parametry stavební dokumentace, je však levnější a pro zpracování PENB stačí.

Chcete-li chybějící výkresovou dokumentaci doplnit nebo zcela nahradit, je třeba provést nové zaměření a zakreslení skutečného stavu (tzv. pasport budovy). Máte-li k ruce alespoň část původní projektové dokumentace, postačí částečné doměření. Zaměření by měl provést odborník, nejlépe projektant. Běžná cena za pasport budovy činí 10–15 tis. Kč.

S projektovou dokumentací, technickým náčrtem obálky budovy nebo pasportem budovy v ruce můžete přistoupit ke zpracování samotného PENB. To nabízí řada autorizovaných společností. Cena PENB se podle náročnosti pohybuje od 3 do 6 tis. Kč za rodinný dům.

Můžeme Vám pomoci

Zaměření budovy, zpracování pasportu budovy a PENB

 • Konzultace
 • Zaměření obálky budovy a vnitřních konstrukcí pro výpočet PENB (v případě, že nemáte stavební výkresy) za 3.900 Kč vč. DPH
 • Zpracování pasportu objektu: úplné zaměření a zakreslení skutečného stavu (výstupem je řádná stavební dokumentace) za 9.900 Kč vč. DPH. Výkresy jsou opatřeny kulatým razítkem autorizované osoby. Obdržíte tištěné výkresy i jejich elektronickou verzi na CD.
 • Zpracování PENB autorizovaným energetickým auditorem.
 • Termíny zpracování:
  • zjednodušené zaměření do 7 dnů
  • pasport budovy do 14 dnů
  • PENB do 10 dnů
 • Záruka správnosti/platnosti zaměření, pasportu i PENB.
 • Ceny jsou platné pro jeden objekt (jedno číslo popisné) a konečné bez ohledu na dojezdovou vzdálenost.
[Zpět na začátek]