+420 702 100 800
Přeskočit navigační odkazyÚvodní stránka > Poradna > Triky realitních kanceláří > 11 triků realitních kanceláří

11 triků realitních kanceláří

19.01.2016 14:21
Na které triky si dát pozor už při první schůzce s makléřem? Čtěte dále.                                          

1. Makléř se tváří a vystupuje jako skutečný zájemce 
Také Vám chodí do schránky LETÁČKY „Hledáme ve Vaší lokalitě, byt-dům-pozemek, prosím nabídněte…; Jsem lékař, který se vrací ze zahraničí a hledám byt, dům, případně hezký pozemek v této lokalitě… atd. … Tak to je přesně ono. Zavoláte na telefonní číslo uvedeno na letáčku a jste skoro lapeni. V domnění, že jste si domluvili schůzku se zájemcem o koupi Vaší nemovitosti, se na schůzce z dotyčné osoby vyklube makléř, který je velmi neodbytný a přemlouvá Vás k podpisu zprostředkovatelské smlouvy. V mnoha případech se mu to podaří.
 

2. Herecky sehraná prohlídka
Chcete prodávat sami, proč byste tedy platili realitce horentní sumy okolo 100 tis. a mnohdy i daleko více?. Ozývají se Vám pouze realitní makléři, žádný skutečný zájemce. Pak se Vám ozve makléř, který však tvrdí, že má pro Vás kupce. Řeknete si, tak to je něco jiného a souhlasíte s prohlídkou. S makléřem přijde muž se ženou, Vaše nemovitost se jim velmi líbí, zeptají se Vás na doplňující otázky, např. kde je škola, pošta apod. Chtějí Vaši nemovitost koupit. Podepíšete s makléřem zprostředkovatelskou smlouvu, nakonec proč ne? Pár si vyřizuje financování. Ejhle, nedostali úvěr. No tak to je škoda…., bohužel ale jenom pro Vás. Zmiňovaný pár bylo pouze herecké představení. Úkol splněn, zprostředkovatelská smlouva podepsána....


3. Mám zájemce, který chce Vaši nemovitost koupit 
Makléř Vám tvrdí, že má zájemce o byt. Vy se intuitivně a bohužel chybně domníváte, že makléř je něco jako farář v kostele, kde se mu chodí zpovídat všichni poptávající. Zájemce o Vaši nemovitost ve většině případů samozřejmě nemá. Jde opět o trik jak Vás přimět k podpisu zprostředkovatelské smlouvy. Když chcete od smlouvy odstoupit, divíte se, co všechno na Vás najednou ze smlouvy vykouklo, např. úhrada nákladů spojených s náborem a inzercí Vaší nemovitosti v neurčité výši.
 

4. Vykoupíme Vaši nemovitost! Peníze IHNED! 
Cílem této věty je opět schůzka u Vás doma („Jen 15 min. pane Nováku, déle Vás nezdržím.“) a podpis zprostředkovatelské smlouvy. Realita je taková, že pokud by opravdu realitní kancelář chtěla odkoupit Vaši nemovitost, nabídne Vám zhruba 1/3 z tržní ceny nemovitosti. Vy pochopitelně odmítnete a začíná „boj“ o podpis zprostředkovatelské smlouvy.
  

5. Umělé nadhodnocení prodejní ceny
Prodávající má určitou představu, za kterou by chtěl svou nemovitost prodat. Někdy se jeho představa sejde s realitou, někdy je představa nadhodnocená. Makléř, který chce jen získat nemovitost do svého portfolia, slíbí cokoli, jen aby mu prodávající zprostředkovatelskou smlouvu podepsal. Bez problémů cenově silně nadhodnotí prodejní cenu, aby prodejce získal pocit, že on je ten nejúspěšnější prodejce nemovitostí na světě. Po podpisu zprostředkovatelské ceny se velmi brzy dostaví ataky makléře na snížení prodejní ceny…
 

6. Tady mi to rychle podepište
Domluvíte si schůzku s makléřem, ten přichází se zpožděním a velmi spěchá. Slíbí prodat nemovitost ve velmi krátkém čase, nebo slíbí odkup nemovitosti, k tomu potřebuje pouze Váš podpis na krátké a jednoduché smlouvě, nebo naopak velmi dlouhé a nepřehledné. Makléř odchází. Vy si pak v klidu procházíte smlouvu a zjistíte, že zde vůbec není nic o rychlém prodeji ani odkupu, ovšem odstavec týkající se exkluzivity nechybí.
Najednou makléře nemůžete zastihnout na jeho osobním telefonu, ani v kanceláři stále není, nebo je z ničeho nic na dovolené, kterou možná dostal jako odměnu za nejziskovějšího makléře měsíce. Když Vám dojde trpělivost a voláte na centrálu sídlící v Praze, poradí Vám, ať smlouvu vypovíte, což s radostí uděláte. Začíná další etapa – Vám přichází faktura na vysokou částku, někdy rovnající se provizi. Tato faktura je porušení smluvních podmínek vyplývajících ze smlouvy.
 

7. Návnada ideálního bytu
Velmi se Vám líbí byt v nabídce realitní kanceláře, krásný a za nižší cenu, než je v místě obvyklé. Wow. Kontaktujete makléře, ten se omluví, že tento byt už již rezervovaný, ale obratem Vám nabídne druhý, sice o něco dražší, ale ve stejné lokalitě a stejně dispozičně řešený. Nejste nadšená/ý, přesto ale jdete na prohlídku. S tím Vaším vysněným bytem se to samozřejmě nedá srovnat. Účel byl ale splněn: dostali jste se do osobního kontaktu s makléřem. Už se samozřejmě nedozvíte, že ten ideální byt byla pouze nahozená návnada, která čekala na svou rybu…
Jde o taktiku doporučovanou zejména začínajícím makléřům.
 
8. Zavádějící informace

Popis nemovitosti udělá hodně, takže proč ji trochu nevylepšit? Záměrem makléře je vyvolat osobní prohlídku a doufat, že případné vady na kráse nějak ustojí. 
 
9. Cena není konečná

Pozor, některé realitní společnosti uvádějí v inzerci cenu nemovitosti bez své provize! 5% z 2 mil. je 100 tis. a k tomu DPH ve výši 21 tis. Kč. To máte 2 rodinné dovolené u moře.
 
10. „Čistý dokument“
Makléř Vám k podpisu předloží dokument, o kterém Vám řekne, že je to jen papír pro šéfa. Je na něm uvedeno např.: „Vlastník má zájem prodat nemovitost …tu a tu, za tolik a tolik…“. Pak ale vlastník zjistí, že se zavázal k exkluzivní smlouvě, i když má doma pouze nevypsaný protokol. 

11. Makléř nabízí nemovitost, kterou nikdy neviděl

Makléř s Vámi není nijak dohodnut, ale přesto má ve své inzerci Vaši nemovitost s výrazně nižší cenou, než kterou Vy požadujete, nebo nabízí jiná realitní kancelář.  Až se najde kupec, přesvědčí Vás, abyste prodali s ním, ačkoli to je výrazně pod cenou.  

Přeji Vám krásný den, bez takovýchto zkušeností wink.

Michaela Dobiášová