+420 702 100 800
Přeskočit navigační odkazyÚvodní stránka > Poradna > Články > Faktory ovlivňující cenu nemovitosti

Faktory ovlivňující cenu nemovitosti

19.01.2016 14:24
Designed by Freepik
Lokalita

Jistě nemůžeme srovnávat dva velikostně stejné byty. Z nichž jeden bude v centru Prahy a druhý v také v centru, ale ovšem Znojma. Je asi celkem logické, že byt v Praze bude mít větší hodnotu, než byt ve Znojmě. To samé bude platit také o umístění ve stejném městě, avšak byt přímo v centru bude dražší, než stejný byt uprostřed sídliště v okrajové části města.

Velikost

Pokud myslíte, že čím více metrů čtverečních máte, tak tím více peněz dostanete, pletete se. Vždy je potřeba ještě přihlédnout k dalším kritériím, jako je lokalita, dispozice a další. Pro lepší představu je vhodné nahlédnout do cenové mapy a zjistit, za kolik Kč se přibližně pohybuje cena jednoho metru čtverečního v dané lokalitě.
Stav nemovitosti
Toto je velice důležitý faktor. Je sice hezké mít krásný byt po celkové rekonstrukci, avšak dům, ve kterém je umístěn může být na spadnutí. Vždy se je třeba dívat na stav objektu jako celek.

Dopravní dostupnost
Do místa bydliště, kde jezdí dva autobusy, či vlaky denně musíte počítat s nižší cenou, než v místě, kde jezdí autobus, či vlak častěji a nemusíte se tak spoléhat na vlastní dopravu.

Výhled do okolí
Asi nikdo z nás se nechce dívat při pohledu z okna na protější dům, který stojí v těsné blízkosti toho vašeho. Většina z Vás naopak ocení výhled na město, nebo do okolní krajiny. Většina lidí si právě za takovýto výhled i ráda připlatí něco navíc.

Výše podlaží
Asi nejméně populární jsou byty v přízemí, či dokonce v suterénu. Hned další v pořadí jsou pak byty v posledním patře. V první variantě se lidé nejvíce obávají cizího vniknutí a ve druhé zase špatného stavu střechy a tím pádem možnosti zatékání do bytu.