+420 702 100 800
Přeskočit navigační odkazyÚvodní stránka > Poradna > Články > Jak úspěšně prodat nemovitost bez realitky

Jak úspěšně prodat nemovitost bez realitky

04.12.2017 12:18
Nejspíš jste se i vy setkali s negativy realitního trhu. Dnes je bohužel běžné, že na zájemce o prodej nemovitosti po vyvěšení inzerátu doslova útočí zástupy realitních makléřů. Spousta lidí to samozřejmě nevydrží a dříve nebo později některému podlehne.„Pořád samí makléři, to je snad třicátý telefonát. To není možné. Za dva dny. Všichni říkají to samé,“ povzdechla si paní Miroslava, která chtěla před nedávnem prodat nemovitost a vložila inzerát do Annonce, Avíza a Bazoše. Volající uváděli, jak jsou zkušení, na kolika realitních serverech inzerují, jakou berou provizi (u nemovitosti za 2,1 milionu korun to bylo vždy přes 100 tisíc korun), někteří se ozývali opakovaně…

Ani další dny nepřinesly změnu. „Zatím se nikdo normální neozval, to je divné. Poslední zájemce vypadal nadějně, a pak z něj zase vylezl makléř,“ okomentovala paní Miroslava dění po dvou týdnech. Po necelém měsíci inzerovala ještě na serveru bezrealitky.cz, ale opět ji kontaktovali jen realitní makléři. Někteří se zpočátku nazývali finančními či energetickými poradci, a zkoušeli i jiné triky realitních kanceláří. Vystupovali jako skuteční zájemci nebo zájemce ohlašovali, dožadovali se 15minutové schůzky (jejímž cílem je samozřejmě zprostředkovatelská smlouva, ale to hned neřekli), a tak dále.

Chcete na realitním trhu ušetřit desetitisíce? Postupujte podle 4 tipů

Paní Miroslava však trvala na samostatném prodeji nemovitosti. Byla pevně rozhodnutá makléřům nic nepodepisovat. Celý proces přerušila a začala se pídit po nových informacích. Zjistila, že realitní trh nabízí i služby podporující osobní prodej. Klienti si vybírají jen ty, o které mají zájem, přičemž kompletní servis je za třetinové ceny běžných realitních kanceláří. Paní Miroslava konečně mohla prodat svou nemovitost opravdu sama a výhodně. Naštěstí byla prozíravá a nikomu se neupsala. Své 4 hlavní zkušenosti nyní předává i vám:

  1. Neuvádějte v inzerci týkající se realit celé jméno ani váš telefon. Dobrým řešením je pořízení samostatné SIM karty pro tyto účely.
  2. Vhodné je také založení speciálního emailu sloužícího k prodeji či pronájmu bytu. Emailová adresa by neměla identifikovat prodejce. (Například: místo adresy p.mach@seznam.cz zvolte adresu prodejbytukarlin@seznam.cz.)
  3. V inzerátu rovněž neuvádějte přesnou polohu nemovitosti, protože makléř si může na jejím základě snadno zjistit vaše osobní údaje, nebo vás osobně obtěžovat doma.
  4. Další možností je inzerovat na zabezpečených speciálních portálech, mezi které patří www.realitni-andele.cz. Prodej, pronájem či koupi nemovitosti zde zařídíte buď úplně sami, nebo s pomocí odborníků – nezávazně, bez smluvních oprátek a za zlomek cen realitky. V každém případě ušetříte desetitisíce!

 

Buďte o krok napřed a nenechte se prohnanými realitními makléři odradit od samoprodeje nemovitosti.