+420 702 100 800
Přeskočit navigační odkazyÚvodní stránka > Poradna > Články > Hříchy realitek napravují

Hříchy realitek napravují

06.10.2016 15:37

Každým rokem změní v Česku majitele asi 400.000 nemovitostí. Na tento počet převodů připadá přes 2.000 realitních kanceláří a přes 18.000 samostatných realitních makléřů. V přepočtu na počet obyvatel to je čtyřikrát víc než ve Francii a dokonce 12krát víc než v Německu.


Můžete podlehnout vábení a se štěstím se upsat solidní firmě, která pro vás opravdu něco udělá a o svou provizi se aspoň trochu zaslouží. V horším případě naletíte podvodníkům, kteří si provizi naúčtují bez ohledu na úspěch svého účinkování.

Horší je, že tvrdá konkurence vede mnohé makléře za hranu slušnosti a korektního podnikání. Že jsou reality bitevním polem, zjistíte sami, i když se do prodeje či koupě pustíte na vlastní pěst. Jen co někde zveřejníte inzerát, rozdrnčí se vám telefon – nikoliv ovšem se skutečnými zájemci, ale s makléři, kteří vás začnou masírovat, abyste svou transakci svěřili právě jim.

Služby realitních kanceláří přinášejí zákazníkům pohodlí, které ovšem něco stojí. Podle průzkumu Annonce.cz zaplatí zákazník s realitkou asi o tři tisíce korun za metr čtvereční domu nebo bytu víc, což rozhodně není málo.

 

Vám se to stát nemůže?

Ptáte se, proč byste na tak nevýhodné podmínky přistupovali? Protože makléřské triky jsou propracované a vy je prostě nečekáte. Pokud v dlouhém textu předložené smlouvy zrádnou pasáž vůbec objevíte, vyložíte si ji možná jinak nebo nad ní mávnete rukou.

Solidní makléři na nekalé praktiky svých konkurentů poukazují, často ale jejich tlaku podléhají a komplikují život i svým vlastním klientům. Například rezervační kauci, kterou skládá zájemce o vaši nemovitost, zkasírují sami, když zájemce od záměru ustoupí, bez ohledu na fakt, že to jste především vy, kdo byl rezervací po týdny či měsíce blokován.
 

Poslové z nebes

Vítkovští podnikatelé Jiří Martinek a Radim Vícha na zhoršující se podmínky klientů zareagovali opačně. Místo aby přitáhli opratě svým zákazníkům, založili internetový portál Realitní andělé a na český realitní trh vnesli originální postupy, které pozici zájemců o prodej, pronájem či koupi nemovitosti radikálně posilují.

“Od našich klientů jsme vyslechli mnoho stížností, jak je tam či onde napálili,” vzpomíná jeden z jednatelů společnosti Realitní andělé Radim Vícha. “A někdy jsme vážně žasli, co všechno si už makléři ke svým zákazníkům dovolí. Ani jsme se lidem nedivili, že jim při vyslovení slova makléř naskakuje husí kůže.”

 

Jak to mají andělé

Princip zprostředkování prodeje a pronájmu domů, bytů a pozemků, který uplatňují Realitní andělé, je odvozen od modelu, který v zahraniční už několik let funguje a získává na oblibě. Aby ne: zákazník nepodepisuje žádnou zprostředkovatelskou smlouvu a se svou nemovitostí může po celou dobu prodeje dělat, co ho napadne.

Samozřejmě brzy přijde na to, že k úspěšnému převodu vede dlouhá cesta. Některé kroky po ní jsou jen pracné nebo otravné, jiné si vysloveně říkají o odbornou asistenci.

A právě svobodná volba, co kdo udělá, je podstatou nové služby. Na začátku nebo i během transakce se můžete rozhodovat, co si obstaráte sami, a co necháte na Realitních andělech. Když máte dost času na prohlídky pro zájemce, dělejte je a neplaťte za ně ani korunu. Když čas nebo zkušenosti nemáte, zaplaťte si vzorovou prohlídku vedenou zkušeným realitním odborníkem nebo služby telefonické asistentky, která vám bude schůzky se zájemci aspoň domlouvat.

Na prohlídce ještě nic moc riskantního není. Sepsat kvalitní kupní smlouvu už ale opravdu není jenom tak. Kdo se nespoléhá na děravé šablony smluv stažených z internetu, pověří smlouvou vlastního právníka – anebo Realitní anděly, kteří mohou právní pomoc s uzavřením smlouvy spojit s podáním návrhu na vklad do katastru, daňovým přiznáním, zajištěním bankovní úschovy kupní ceny či jinými volitelnými službami.

 

Na vlastní pěst zadarmo, se vším všudy za třetinu

“Svobodná a nezávazná volba odborné podpory při prodeji či koupi nemovitosti je jedním ze základních principů, který Realitní andělé na český trh uvedli,” říká jednatel společnosti Jiří Martinek. “Druhým znakem je bezpečná online aplikace, která i zákazníkovi, který žádné služby čerpat nechce, umožňuje inzerovat, přehledně a pohodlně spravovat řešené nemovitosti, organizovat prohlídky a další úkony. Vstup do aplikace je bezplatný a získáte ho při registraci své nabídky nebo poptávky na serveru Realitních andělů,” vysvětluje Jiří Martinek.

Makléřům je vstup do aplikace zakázán a kontaktní údaje uživatelů jsou před nimi skryty. Jakmile si u Realitních andělů zřídíte uživatelský účet, můžete v něm vést libovolný počet transakcí teď i v budoucnosti a řídit je podle svého uvážení. Zvolené služby objednáte několika kliknutími.

Třetím pilířem je zásada, že platíte jen za objednané úkony. Dokud není nemovitost prodána, platíte jen předem známé poplatky za služby, kterou jste si objednali: inzerci na největších realitních portálech s až 72% slevou, odborné zhotovení fotodokumentace nebo pořízení průkazu energetické náročnosti budovy, který vyžaduje zákon.

I když si objednáte komplexní zajištění převodu v rozsahu služeb realitní kanceláře, zaplatíte na poplatcích přibližně jen třetinu částky, kterou by vám na provizi účtovala realitka. Naopak, když prodej uskutečníte sami a služeb Realitních andělů nevyužijete, neplatíte nic – a to je fér, ne?