+420 702 100 800
Přeskočit navigační odkazyÚvodní stránka > Poradna > Články > Vzorové smlouvy z internetu ANO či NE ???

Vzorové smlouvy z internetu ANO či NE ???

07.07.2016 09:53
Před touto otázkou, si troufám říci, stojí mnoho samoprodejců nebo vlastníků nemovitostí, kterým se podařilo pro svou nemovitost najít kupce bez realitky.
V dnešní době internetu je to zcela běžné, majitelé si zvládnou najít kupce nebo nájemce sami a nechtějí platit desetitisíce za provize realitním kancelářím a to je v pořádku, je to evoluční krok pramenící z negativních zkušeností s realitkami. My jsme o tom také přesvědčeni, proto vznikla služba a webový portál pro komunitu samoprodejců pod názvem Realitní Andělé. Pokud o našem projektu ještě nevíte, podívejte se na  www.realitni-andele.cz, kde se dozvíte, že nejsme realitka a jak to funguje.
Ale zpět ke smlouvám. Pokud prodávající ušetří za provizi, neměl by šetřit na nejdůležitějším kroku prodeje a tím je kupní smlouva s návrhem na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí, nebo i na smlouvách k převodu družstevního podílu a s ním spojené finanční vyrovnání. Říkáte si: “Proč? Vždyť já jsem šikovný a zvládnu i tohle sám se staženým vzorem smlouvy.” Jsou tu ale úskalí, o kterých běžný prodávající neví.
 
  1. občanský zákoník se neustále aktualizuje, s ním se aktualizují i smlouvy, které mají k dispozici právníci
  2. na internetu můžou být neaktuální a špatně formulované verze smluv
  3. na internetu je vzorů smluv spoustu a orientace v nich je těžká
  4. důležité jsou i stanoviska Nejvyššího soudu, které právníci sledují, ve vzorových smlouvách se toto neodráží, jak napsaly i novinky.cz v jednom ze svých článků
  5. nedostatečně popíšete předmět prodeje
  6. zvlášť obtížné je poprat se se spoluvlastnickými podíly
  7. většina kupujících žádá při koupi nemovitosti o financovaní hypotékou - tuto skutečnost je také nutné do kupní smlouvy i do dohody o převodu družstevního podílu odborně zapsat a musí korespondovat s podmínkami banky
  8. může dojít k opomenutí zapsání další nemovitosti, která úzce souvisí s prodejem předmětné nemovitosti
  9. v neposlední řadě to může být špatná specifikace prodeje v návrhu na vklad
 
Díky těmto nejzákladnějším bodům může dojít k tomu, že Katastr nemovitostí (KN) návrh na vklad zamítne. Dle specifikace KN se dokumenty musí opravit, většinou již za pomocí odborníka. Tato služba je už pak samozřejmě za úplatu. Po opravě následuje další vklad do KN a další 1.000,-Kč (jeden návrh na vklad k převodu nemovitostí stojí 1.000,-Kč). Dále se tím zdrží převod nemovitosti, převod kupní ceny, předání a užívání nemovitostí a všichni jsou z toho rozčarovaní.
 
Podstupovat výše uvedené rizika se opravdu nevyplácí. Převod nemovitosti je pro mnohé životní krok a transakce v řádech statisíců nebo miliónů si skutečně zaslouží kvalitní smlouvu, která zajistí bezpečné a úspěšné dokončení převodu nemovitosti a financí.
 
 
Michaela Dobiášová
Realitní Andělé,
702 100 800