+420 702 100 800
Přeskočit navigační odkazyÚvodní stránka > Poradna > Články > Prodej nemovitosti

Prodej nemovitosti

19.01.2016 14:25

Koupě Designed by Freepikči prodej nemovitostí je důležitým a významným krokem v životě člověka. Mnoho z Vás řeší tuto otázku třeba poprvé v životě a nemá s touto problematikou téměř žádné zkušenosti.

Nabízí se nám tedy dvě možnosti. Buď se obrátíte na realitní kancelář, nebo se rozhodnete prodat nemovitost „na vlastní pěst“. Pokud se rozhodnete pro první možnost, prodat nemovitost přes RK je důležité vybrat správně realitní kancelář a makléře. Proto se ptejte známých, nebo čtěte internetové diskuze a hledej si co nejvíce informací a ohlasů na Vámi vybranou realitní kancelář. Realitním makléřem se totiž může stát v podstatě kdokoliv, jelikož k této živnosti nemusí mít člověk ze zákona žádné odborné znalosti.


Realitní makléři

Na jedné straně jsou tedy makléři, kteří se snaží nabrat co nejvíce nemovitostí za účelem zisku co nejvyšší provize, kteří Vám nabízejí velmi nevýhodné smlouvy. Většinou však ani žádnou realitní kancelář shánět nemusíte, mnohdy stačí umístit inzerát o prodeji nemovitosti na internet a už za pár minut se můžete těšit na spoustu telefonátů od realitních makléřů, kteří se budou předhánět v těch „nejlepších a nejvýhodnějších“ nabídkách na prodej Vaši nemovitosti. Ovšem na druhé straně stojí zase ti, kteří se snaží lidem opravdu pomoci, často třeba i nad rámec svých možností a jsou tady opravdu pro Vás.

Samoprodej

Další možností je rozhodnout se pro prodej nemovitosti bez realitní kanceláře. I tato varianta má své výhody a nevýhody. Především Vás tato možnost stojí spoustu osobního času, ať už se jedná o nafocení nemovitosti, výběr místa, nebo internetových stránek pro inzerci, realizování prohlídek Vaši nemovitosti, až po řešení složitějších věcí, jako jsou rezervační a kupní smlouvy, nebo katastr nemovitostí. Velice obtížné je pro laika hlavně stanovení reálné kupní ceny. Opět na druhou stranu se prodávající vyhne například provizi realitní kanceláři. Což však také nemusím být úplně pravda, jelikož tím, že si není schopen správně stanovit reálnou prodejní cenu, je na tom prodávající mnohdy ještě hůře, protože většinou prodá dům hodně pod cenou a je na tom ještě více ztratný, než kdyby peníze investoval do provize realitní kanceláře.

Realitní Andělé

Mezi těmito dvěma způsoby však stojí třetí možnost. Zlatá střední cesta. Prodej či koupě nemovitosti přes Realitní anděly. Jsme připraveni Vám pomoci například se zmíněným stanovením reálné kupní ceny, nafocením nemovitosti (ať už pouhým návodem, či osobním pořízením fotografií s možností home stagingu), nebo přípravou rezervační a kupní smlouvy či v oblasti týkající se financování. Vždy záleží na Vás, kterou službu či balíček si rozhodnete objednat.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, vždy pečlivě zavažte veškerá pro a proti spojené právě s Vámi vybranou variantou.
 
Srovnávací ukazatel Samoprodejce REALITNÍ ANDĚLÉ Realitní kancelář
FOTOGRAFIE Nedostatečná kvalita Průvodce nafocením nemovitosti, případné pořízení asistentem prodeje, home staging Průměrná kvalita fotografií
ZVEŘEJNĚNÍ INZERCE Náhodně, vývěsky, inzertní periodika a portály Vložení na partnerské realitní servery, vlastní vložení, vložení pomocí asistentky Inzertní noviny, inzertní servery
VYHLEDÁVÁNÍ NEMOVITOSTÍ Bez koncepce Vše přehledně na jednom místě Rozptýleno na mnoha serverech a inzertních portálech