+420 702 100 800
Přeskočit navigační odkazyÚvodní stránka > Financování > Články z finančního trhu > Změna hypoték, daň z nabytí nemovitosti

Změna hypoték, daň z nabytí nemovitosti

20.10.2016 09:56

Na nové hypotéky nečekejte. Vyšší daně a vysněný byt prosincovou "nadílku" přebijí. 


Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock


Úrokové sazby hypoték jsou na rekordně nízké úrovni. Vyplatí se ještě čekat na další pokles? Nebo na prosinec, kdy začnou platit nová – pro lidi výhodnější – pravidla, takže předčasné splacení bude snadnější?

Na nové hypotéky nečekejte. Vyšší daně a vysněný byt prosincovou "nadílku" přebijí - Aktuálně.cz


Doporučení expertů oslovených Aktuálně.cz zní jasně: Čekat do prosince, kdy začne platit nový zákon o úvěrech, se nevyplatí. Mimo jiné i proto, že současně dojde k jiné změně: Daň z nabytí začnou platit kupující.
"Kvůli novým podmínkám v hypotečních úvěrech určitě nemá smysl nechat si utéct vysněnou nemovitost," říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.
Nemovitosti zdražují, na trhu jich je nedostatek a úrokové sazby u hypoték už výrazně dolů jít nemohou. Banky navíc možnost předčasného splacení nabízejí již dnes.


Na nové hypotéky nečekejte. Vyšší daně a vysněný byt prosincovou "nadílku" přebijí - Aktuálně.cz


Nákup prodraží daň z nabytí

Důležitá je také změna pravidel u daně z nabytí nemovitosti (dříve nazývané daň z převodu). Od listopadu ji bude platit vždy kupující, zatímco dosud je to na dohodě a je obvyklé, že daň platí z kupní ceny prodávající. "Čekání se může v tomto případě nevyplatit," říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Prodávající totiž začnou od listopadu ke kupní ceně připlácet ještě daň ve výši čtyř procent z ceny nemovitosti. Realitní experti nečekají, že by – vzhledem k nedostatku volných bytů – prodejní ceny o tuto daň z nabytí klesly.

Nejde přitom o malé částky. Z každého milionu se státu odvádí čtyřicet tisíc. Lidé, kteří právě kupují novou nemovitost, by proto neměli váhat. "Vklad vlastnického práva na katastru musí být podán nejpozději do 31. října 2016. Pokud bude podán později, povinnost zaplatit daň automaticky přechází na kupujícího," varuje Lucie Drásalová, hypoteční analytička společnosti Partners.


Snadnější předčasné splacení

Od začátku prosince pak začne platit nový zákon o úvěrech, který usnadňuje předčasné splacení a slibuje také lehčí porovnání nabídek od různých bank, protože také u hypoték budou muset banky počítat roční procentní sazbu nákladů (RPSN).

Na nové hypotéky nečekejte. Vyšší daně a vysněný byt prosincovou "nadílku" přebijí - Aktuálně.cz

Nový zákon dá lidem možnost každý rok splatit čtvrtinu hypotéky bez poplatků. Případně ji mohou splatit celou bez sankcí – banka si může účtovat jen náklady, které s předčasným splacením má.

Poplatky za předčasné splacení by tak měly výrazně klesnout. Dosud banky vybírají nejčastěji 10 procent z předčasně splácené částky nebo pět procent za každý započatý rok do konce fixace.

Jak konkrétně budou sankční poplatky vypadat od prosince, banky obecně říci neumějí. "Vyčíslení účelně vynaložených nákladů bude vzhledem k individuálnímu nastavení a různým nákladům u každé hypotéky jiné," říká Karel Chábek, manažer hypoték v České spořitelně. Banky vyčíslí konkrétní výši poplatku až v momentě, kdy lidé o předčasné splacení zažádají.

Při prodeji nemovitosti, na jejíž financování byla hypotéka použita, budou moci banky od prosince vybírat poplatek za předčasné splacení maximálně ve výši jednoho procenta z předčasně splácené částky (maximálně 50 tisíc korun). A úplně bez poplatků půjde předčasně splatit hypotéka v těžkých životních situacích, například v případě úmrtí nebo při dlouhodobé nemoci klienta.


Výhodnější pravidla lze získat už teď

"Ani v tomto případě však není nutné záměrně otálet, neboť banky již svoji nabídku přibližují novým pravidlům, například právě v oblasti mimořádných splátek," říká Rajdl.

Na nové hypotéky nečekejte. Vyšší daně a vysněný byt prosincovou "nadílku" přebijí - Aktuálně.cz

Například ve Fio bance nabízejí možnost předčasného splacení hypotéky už dnes kdykoli a v jakékoli částce zdarma. Stejně jako v Air Bank – kde ale neprodávají nové hypotéky, jen refinancují úvěry od konkurence. Moneta Money Bank nabízí hypotéku, kde je možné jednou ročně splatit až 50 procent zbývajícího dluhu. A například v Komerční bance a Raiffeisenbank nabízejí hypotéky s možností splatit čtvrtinu zbývajícího dluhu.

V budoucnu – při příští změně sazby neboli při další fixaci – navíc tyto výhodnější podmínky získají i lidé, kteří si vzali hypotéku ještě před letošním prosincem.


Delší fixace podraží

Dalším důvodem, proč nečekat, je také možný nárůst úrokových sazeb, k němuž od prosince může dojít.

"Nová pravidla s sebou ponesou zvýšení nákladů na zdroje banky, kromě toho se spolu s novými kroky v procesu žádosti o úvěr zvýší náklady banky na jeho zpracování. Z těchto důvodů s vysokou pravděpodobností může dojít i ke zvyšování úrokových sazeb," říká Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky.

Na nové hypotéky nečekejte. Vyšší daně a vysněný byt prosincovou "nadílku" přebijí - Aktuálně.cz

Podle Libora Ostatka ale vysoce konkurenční prostředí nedovolí markantní zdražení u nejčastěji poskytovaných hypoték s fixací na maximálně pět let. U těch delších však zdražení očekává. S tím souhlasí i Josef Rajdl. "Banky už nebudou mít důvod se podbízet nízkými sazbami delších fixací, které nyní využívají ke stabilizaci svého úvěrového portfolia," říká.

Doporučení je tedy jasné: když už máte vybranou nemovitost a potřebujete k jejímu nákupu hypotéku, neváhejte a jednejte rychle. Pokud jste ale zatím ideální byt či dům nenašli, nevyplatí se nákup zbytečně uspěchat. Můžete sice ušetřit desetitisíce korun na dani a získat hypotéku s nižší sazbou a dlouhou fixací, na druhou stranu si můžete špatným výběrem bydlení zkazit zbytek života.

V prosinci začnou v Česku platit nová pravidla pro úvěry, která výrazně usnadní předčasné splacení hypoték. Pokud ale už máte vybraný byt či dům, který si na hypotéku chcete pořídit, čekat se nevyplatí. Kromě jiného se totiž od listopadu mění pravidla u daně z nabytí, která nákup mohou prodražit.

Na nové hypotéky nečekejte. Vyšší daně a vysněný byt prosincovou "nadílku" přebijí 

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/finance/na-nove-hypoteky-necekejte-radi-experti/r~61385756913a11e680fe0025900fea04/?redirected=1476